No More Nails Removable Adhesive Strips 20x40mm Yellow (Pack of 10) 781739
Product Code:
HK05134
Pack Of
1
Unibond No More Nails Removable Picture Hanging Strips, Adhesive Strips for Fast, Easy Mounting, Double Sided Sticky Tape for Interior Use, Translucent Tape, Pack of 10, YellowMulti-purpose – The versatile double-sided adhesive tape offers high-strength adhesion. The hanging strips are designed to complete jobs anywhere around the houseVersatile use – The practical mounting tape strips are ideal for a range of uses including mounting hooks, signs, numbers, pictures, car number plates etcHigh-strength – The hanging strips are able to hold up to 2kg per strip and are ideal for use on wood, ceramic, tiles, metal, brick, stone and most plasticsEasy to remove - The innovative stretch release technology of the adhesive tape leaves no damage on walls. When desired, just twist to remove the strips without a tracePackage Contents – Unibond No More Nails Strips - Removable, strong double-sided tape for mounting jobs inside the home, for most materials*, holds up to 2kg, translucent, white, Pack of 10
- General
- Unibond No More Nails Removable Picture Hanging Strips, Adhesive Strips for Fast, Easy Mounting, Double Sided Sticky Tape for Interior Use, Translucent Tape, Pack of 10, YellowMulti-purpose – The versatile double-sided adhesive tape offers high-strength adhesion. The hanging strips are designed to complete jobs anywhere around the houseVersatile use – The practical mounting tape strips are ideal for a range of uses including mounting hooks, signs, numbers, pictures, car number plates etcHigh-strength – The hanging strips are able to hold up to 2kg per strip and are ideal for use on wood, ceramic, tiles, metal, brick, stone and most plasticsEasy to remove - The innovative stretch release technology of the adhesive tape leaves no damage on walls. When desired, just twist to remove the strips without a tracePackage Contents – Unibond No More Nails Strips - Removable, strong double-sided tape for mounting jobs inside the home, for most materials*, holds up to 2kg, translucent, white, Pack of 10
| Type | Adhesive Pads & Tack |
| Manufacturer | Henkel |
| Brand | UniBond |
| Colour | Yellow |
| Form | Double Sided Tape |
| sIZE | 20x40mm |
| Type Of Tape | Double Sided Tape |
| Adhesive Type | Removable |
| Use | Indoor Only |
| Maximum Load | 2kg Per Strip |
| Country of Origin | Poland |
| Size | 20x40mm |
| Biodegradable | No |
| Depth (mm) | 165 |
| Height (mm) | 3 |
| OEM | 781739 |
| Pre or Post Consumer? | Post Consumer |
| Width (mm) | 95 |
| ISO 14001 (Y/N) | Yes |
| Easy to remove - The innovative stretch release technology of the adhesive tape leaves no damage on walls. When desired, just twist to remove the strips without a trace |
| High-strength – The hanging strips are able to hold up to 2kg per strip and are ideal for use on wood, ceramic, tiles, metal, brick, stone and most plastics |
| Multi-purpose – The versatile double-sided adhesive tape offers high-strength adhesion. The hanging strips are designed to complete jobs anywhere around the house |
| Package Contents – Unibond No More Nails Strips - Removable, strong double-sided tape for mounting jobs inside the home, for most materials*, holds up to 2kg, translucent, white, Pack of 10 |
| Versatile use – The practical mounting tape strips are ideal for a range of uses including mounting hooks, signs, numbers, pictures, car number plates etc |
×
Copyright © 2022 ECI Software Solutions, Inc. All rights reserved.